Blog

LASTİK BLOG

Arabalar ve Lastik hakkında güncel içeriklerimiz burada.

Pirelli P Zero

PİRELLİ P ZERO’NUN TARİHÇESİ
Pirelli PZero lastik deseninin doğuş ve gelişimi ile onları kullanan yüksek hızlı otomobillerin gelişimi arasında güçlü bir bağ bulunur. Güçlerini asfalta en iyi şekilde aktaran lastikler takan araçlar, güvenlik ve yüksek yol tutuş kapasitesinden ödün vermeden daha iyi performans göstermektedir. Pzero’nun bazı karakteristik özellikleri serinin doğuşundan gelir ve olmazsa olmazlar arasında yer alır.

PZero ‘nun kökleri insanların motor sporları ile elektronik ürünlerden daha çok ilgilendiği dönemler olan 1986’ya dayanmaktadır. Birçok kişi için yola uygulanan performans mekaniğinin en mükemmel hali olan Ferrai F40 ise Pirelli PZero ile ön sırada yer aldı.

1987 yılında yapılan Ferrari F40 gibi bir araç, PZero açısından çok daha farklı anlamlar taşıyordu. Bir tonu aşan ağırlıktaki aracın 478 beygir gücündeki 3 litrelik ikiz turbo motoru ise muazzam bir güce sahipti. Bu noktada üretilecek lastiğin, güçlü ve dinamik bir araca maksimum çekiş gücü, mükemmel yol tutuşu ve kısa fren mesafesi gibi özellikleri bir arada sunarken, olabildiğince hafif ama dayanıklı olması gerekiyordu.

Tüm bu gereksinimleri karşılayabilmek için geliştirilen P Zero, dönemin diğer lastiklerinden farklı bir yapıya sahipti. Lastik ve jant arasında kalan yanak kısımlarına Kevlar hem mükemmel bir stabilite hem de %10’a varan ağırlık azalması sağlıyordu. Asimetrik sırt tasarımı ve özel alaşımla hazırlanan P Zero, önlerde 245/40R17 ebatlarında, arkalarda ise 335/35R17 ebatlarındaki kullanımı ile, araç motorunun gücünü, yola en iyi şekilde aktarmasını sağladı. Geçen yıllar içerisinde P Zero, birçok otomobil yarışı ile elde edilen veriler doğrultusunda geliştirildi.

Marshal WinterCRAFT ice Wi31 Kış Lastiği

Kumho Tire tarafından Güney Kore’de üretilen Marshal WinterCRAFT ice Wi31 şimdi

Dünya Teknoloji Lideri Güney Kore’nin önde gelen lastik üreticisi KUMHO TIRE tarafından üretilen MARSHAL lastikleri kış lastikleri ile ülkemizde uzun yıllardır kullanılan ve tüketiciler tarafından tercih edilen bir üründür. Kış deseni WinterCraft Ice Wi31, özel geliştirilmiş “Kış Hamuru” sayesinde karlı ve ıslak zeminlerde üstün kavrama sağlar. Buzlu ve karlı havalarda virajlarda savrulmayı engeller, frenleme mesafesi de yaz lastiği kadar iyi düzeydedir. Ayrıca çok sert kış şartları yaşayan bölgeler için çivi çakma opsiyonu da sunan WinterCraft Ice Wi31 piyasadaki en agresif ve kaliteli kış lastiklerinden biridir.

Ayrıca geniş ürün yelpazesi sayesinde, birçok markada kış lastiğinde olmayan ve tüketicinin bulmakta zorlandığı özel ebat ve ölçüleri Marshal’da bulmak mümkündür.

Michelin Lastik Sektörünün Geleceğini 3D Yazıcılarla Birleştirdi

Günümüz lastiklerinin en büyük ihtiyaçlarından birisi de, değişken ortamlara uyum sağlayabilme özelliğidir. Mevcut lastik teknolojilerinde binek otomobiller için yaz, kış, dört mevsim lastikleri kullanılırken, 4×4 ve SUV tipi araçlar için asfalt, AT ve MT tipi lastikler kullanılıyor. Gün geçtikçe zaman tasarrufu daha da önem kazanıyor ve tüketiciler hem lastik gibi hayati önem taşıyan bir konudan hem de zamandan ödün vermek istemiyor.

İşte bu yüzden daha konforlu ve kullanışlı bir lastik geliştirirken, sürücülerin tüm beklentilerini karşılamak konusunda daha erişilebilir olması da önem kazanıyor. Elbette bu süreçte “bilgi çağı” içerisinde olduğumuzu gözardı etmeyerek, aracınızla daha fazla ilişkili bir lastik konsepti de kaçınılmaz olmuştu. Vizyonunun temelinde yatan bu yapı sayesinde, Michelin sürekli olarak mobiliteyi geliştirmeye odaklanarak sektörün birçok inovasyonuna öncülük etti. Bir diğer yandan da, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, geleceğin mobilite limitlerinin neler olabileceğini hayal eden Michelin mühendisleri, kendilerini geleceğe projelendiriyor.

İletişime Geçin